Potrebujete poradiť?
041 / 516 61 09

Informácie pre nakupujúcich

Ako správne vybrať priemyselný ventilátor?

ČO JE TO VENTILÁCIA?

Ventilácia je skupina akcií a techník využívaných pre výmenu vzduchu a zabezpečenie určitej úrovne ovzdušia v priestoroch, kde sa zdržiavame, bývame alebo pracujeme. Ventilácia udržiava požadované klimatické parametre v daných priestoroch s ohľadom na hygienické normy a technické požiadavky.

ROZDELENIE VENTILÁTOROV

AXIÁLNY VENTILÁTOR

Axiálny ventilátor tlačí vzduch v smere rovnobežnom s osou otáčania vrtule. Používa sa na prívod a odvod vzduchu cez ventilačné potrubie s nízkym odporom do vzdialenosti 3 m. V dlhších ventilačných systémoch s vysokým odporom sa používajú radiálne alebo diagonálne ventilátory.

RADIÁLNY VENTILÁTOR

Radiálny ventilátor sa skladá z valcovitého krytu so sacím a výtlačným otvorom. Vo vnútri sú umiestnené lopatky vrtule. Vzduch vstupuje cez sací otvor, pokračuje medzi lopatkami, kde sa stláča a je vytláčaný odstredivou silou von v smere kolmom na os otáčania vrtule. Lopatky vrtule môžu byť zahnuté dopredu alebo spätne (umožňujú ušetriť až 20% energie).

DIAGONÁLNY VENTILÁTOR

Diagonálny ventilátor kombinuje vlastnosti axiálnych aj radiálnych ventilátorov. Pri vysokom prietoku vzduchu je schopný vyvíjať aj relatívne vysoký tlak.

axiálny ventilátor

radiálny ventilátor

diagonálny ventilátor

 

ROZDELENIE ELEKTROMOTOROV

ASYNCHRÓNNY AC MOTOR

Asynchrónny (indukčný) motor pracuje na jednofázový alebo trojfázový striedavý prúd. Je to najrozšírenejší druh motora používaného vo ventilátoroch. Výhodou týchto motorov je jednoduchá konštrukcia, vysoká spoľahlivosť a nízka cena. Ovládanie týchto ventilátorov je možné buď krokovo pomocou transformátorových prepínačov rýchlosti alebo plynule pomocou tyristorových regulátorov otáčok.

ELEKTRONICKY KOMUTOVANÝ EC MOTOR

EC motory sú synchrónne motory, ktorých výhodou oproti štandardným motorom je možnosť plynulého regulovania otáčok v rozsahu 0 až 100% , vysoká účinnosť a to nie len pri maximálnom výkone ale hlavne pri nižších otáčkach, nižšia hlučnosť alebo dlhšia životnosť. Všetka elektronika je integrovaná v motore a preto sa ventilátor napája priamo z elektrickej siete 230 V / 50 Hz. Ovládanie týchto ventilátorov je zabezpečené pomocou špeciálnych regulátorov otáčok s riadiacim napätím 0 až 10 V.

asynchrónny AC motor

elektronicky komutovaný EC motor

KOEFICIENT VÝMENY VZDUCHU

Koeficient výmeny vzduchu udáva, koľkokrát by sa mal vzduch v danej miestnosti vymeniť počas jednej hodiny. Z tohto údaju a veľkosti vetraných priestorov potom možno vypočítať požadovaný hodinový prietok vzduchu ventilátora. Napríklad, ak chceme vetrať reštauráciu o objeme vzduchu 150 m³, budeme potrebovať ventilátor s prietokom vzduchu 1200 až 1500 m³/h.

  PRIESTOR KOEFICIENT VÝMENY VZDUCHU
OBYTNÉ PRIESTORY Obývacia miestnosť 3 m³/h na 1 m² obývaného priestoru
Kuchyňa 6 - 8
Kúpeľňa 7 - 9
WC 8 - 10
Práčovňa 7
Šatňa 1,5
Sklad 1
Garáž 4 - 8
Pivnica 4 - 6
PRIEMYSELNÉ A VEĽKÉ PRIESTORY Divadlo, kino, konferenčná miestnosť 20 - 40 m³ na každého návštevníka
Kancelária 5 - 7
Banka 2 - 4
Reštaurácia 8 - 10
Bar, kaviareň a pod. 9 - 11
Závodná kuchyňa 10 - 15
Supermarket 1,5 - 3
Chemické laboratórium 3
Garáž alebo autoservis 6 - 8
Verejné toalety 10 - 12 (alebo 100 m³ na každé WC)
Tanečný klub 8 - 10
Fajčiarska miestnosť 10
Serverová miestnosť 5 - 10
Športová hala 80 m³ a viac na každého hráča a 20 m³ a viac na jedného diváka
Kaderníctvo . -
- do 5 pracovných miest 2
- nad 5 pracovných miest 3
Sklad 1 - 2
Sklad 1 - 2
Práčovňa 10 - 13
Krytý bazén 10 - 20
Lakovňa 25 - 40
Strojovňa 3 - 5
Vyučovacia miestnosť v škole 3 - 8